دکتر علیرضا قربانی شریف
باتری-قلب

همه چیز در مورد انواع دستگاه ضربان ساز

ضربان‌ سازها دستگاه ‌هایی هستند که می‌ توانند برای محافظت از سیستم الکتریکی قلب، معمولاً با جراحی، در بدن شما قرار گیرند. آنها می توانند ریتم غیر طبیعی قلب را تثبیت کنند و از مشکلاتی که می توانند زندگی شما را مختل یا به خطر بیندازند، جلوگیری کنند.

ضربان سازها چگونه کار می کنند؟

قلب شما سیستم الکتریکی مخصوص به خود را دارد که منجر به انجام وظایف دریچه های قلب می شود. هنگامی که سیستم الکتریکی قلب شما نادرست عمل می کند، دریچه های قلب شما ممکن است به ترتیب نامناسبی منقبض شوند یا خیلی ضعیف فشرده و منقبض شوند تا خون کافی برای بدن شما تامین شود. پیس میکرها از تکانه های الکتریکی برای اصلاح این نوع نقص ها استفاده می کنند.

ضربان سازها چه شرایطی را درمان می کنند؟

شرایطی که با ضربان ساز قابل درمان هستند عبارتند از (اما محدود به موارد زیر نیست):

برخی از آریتمی های قلبی (اختلال در عملکرد طبیعی ضربان قلب شما)

اختلال در سیستم الکتریکی قلب شما

نارسایی قلبی

سابقه حمله قلبی

علائم نیاز به ضربان ساز چیست؟

صحبت با پزشک متخصص قلب و عروق در مورد نگرانی ها یا علائم خود اولین قدم برای تعیین این است که آیا مشکلات جسمی دارید که می توان با ضربان ساز آن را درمان کرد یا خیر. برخی از علائمی که باید به پزشک خود بگویید عبارتند از:

درد قفسه سینه (همچنین به عنوان آنژین صدری شناخته می شود).

تاکی کاردی: این عارضه، ضربان قلب غیرعادی و سریع است (بیش از ۱۰۰ ضربه در دقیقه).

برادی کاردی: این عارضه، ضربان قلب غیرمعمول و آهسته است (کمتر از ۶۰ ضربه در دقیقه).

ضربان قلب نامنظم (آریتمی): به ضربان اضافی قلب گفته می شود.

تپش قلب: این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که می‌توانید ضربان قلب خود را به شکلی ناخوشایند احساس کنید (ممکن است احساس کنید قلب شما در حال تپش قلب است یا در قفسه سینه می ‌کوبد).

تنگی نفس، به خصوص زمانی که در حال فعالیت هستید.

سرگیجه یا سبکی سر بدون دلیل، حالت تهوع یا غش.

تورم در مچ پا و شکم.

نیاز به چندین بار ادرار کردن در شب.

انواع مختلف ضربان ساز چیست؟

بسته به مشکل قلبی، نوع خاصی از ضربان ساز – با یک تا سه سیم (به نام لید) – ممکن است استفاده شود. انواع ضربان سازها عبارتند از:

ضربان ساز بدون سرب: یک ضربان ساز کوچک (به اندازه یک قرص بزرگ) که با استفاده از روشی مبتنی بر کاتتر وارد می شود. این دستگاه به دیواره داخلی قلب شما متصل است، به این معنی که نیازی به استفاده از سیم ندارد.

ضربان ساز تک حفره ای: از یک سیم منفرد متصل به یک حفره قلب شما استفاده می کند.

این نوع ضربان ساز دارای یک سرب است که مولد را به یک حفره از قلب شما متصل می کند.

برای اکثر افراد، ما از ضربان ساز تک حفره ای برای کنترل ضربان قلب با اتصال لید به بطن راست (محفظه پایینی قلب) استفاده می کنیم. بسته به علائم شما و نوع ضربان سازی که نیاز دارید، ما لید را به دهلیز راست (محفظه بالای قلب) متصل می ‌کنیم تا ضربان را در آن محفظه تحریک کنیم.

ضربان ساز دو حفره ای: از دو سیم متصل به دو حفره قلب شما استفاده می کند.

این دستگاه با دو لید به هر دو حفره سمت راست قلب شما، دهلیز راست و بطن راست متصل می شود. پزشک ضربان ساز دو حفره ای را برای تنظیم سرعت انقباضات هر دو حفره اعمال می کند.

این ضربان ساز به دو حفره کمک می کند تا با هم کار کنند و با ریتم مناسب منقبض و آرام شوند. انقباضات باعث می شود که خون به درستی از دهلیز راست به بطن راست جریان یابد. بسته به نیازهای ضربان قلب شما، یک دستگاه دو حفره ای ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد

ضربان ساز دو بطنی: از سه سیم استفاده می کند که دو سیم آن به حفره های پایینی (به نام بطن) قلب شما و سیم سوم به قسمت فوقانی سمت راست (دهلیز راست) متصل می شود. این پیس میکر، همچنین به عنوان درمان همگام سازی مجدد قلبی (CRT) شناخته می شود.

این پیس میکر که به عنوان دستگاه درمان همگام سازی مجدد قلب (CRT) نیز شناخته می شود، دارای سه سرب متصل به دهلیز راست و هر دو بطن است. ما از ضربان ساز دو بطنی برای درمان افراد مبتلا به آریتمی ناشی از نارسایی پیشرفته قلبی استفاده می کنیم.

برای بسیاری از افراد مبتلا به نارسایی قلبی، بطن چپ و راست به طور همزمان خون پمپاژ نمی کنند. پزشکان ما پیس میکر دو بطنی را برای هماهنگ کردن انقباضات بطن ها اعمال می کنند تا هر دو با هم پمپ کنند.

هماهنگ کردن انقباضات بطن ها به قلب شما کمک می کند خون را به طور موثرتری پمپاژ کند و می تواند علائم نارسایی قلبی شما را تسکین دهد. این درمان به عنوان درمان همگام سازی مجدد قلب شناخته می شود زیرا عمل پمپاژ بطن ها را مجدداً همزمان می کند.

پزشک متخصص قلب و عروق شما ممکن است دستگاه مشابهی به نام دفیبریلاتور کاردیوورتر قابل کاشت (ICD) را توصیه کند. اگرچه این یک ضربان ساز نیست، اما اغلب برای بیماری های قلبی مرتبط مانند تاکی کاردی بطنی و فیبریلاسیون بطنی استفاده می شود.

تفاوت بین ضربان ساز و ICD چیست؟

ضربان ساز، ضربان های الکتریکی را برای کنترل ریتم قلب شما ارسال می کند، اما نمی تواند برای اصلاح آریتمی شوکی وارد کند. اکثر دفیبریلاتورهای قلبی قابل کاشت جدید (ICD) می توانند همان کار ضربان ساز را انجام دهند و همچنین ریتم های خطرناک قلب را تشخیص دهند. هنگامی که این موارد شناسایی شدند، ICD می تواند یک شوک وارد کند تا قلب شما را به ریتم طبیعی خود بازگرداند.

مزایای پیس میکر چیست؟

ضربان سازها به منظور بهبود کیفیت زندگی شما و جلوگیری از اختلالات ناشی از مشکلات قلبی هستند. مزایای پیس میکر عبارتند از:

کاهش بسیاری از علائم ناشی از مشکلات ریتم قلب، از جمله درد قفسه سینه، گیجی، تپش قلب، حالت تهوع، گیجی و موارد دیگر.

جلوگیری از علائم ناخوشایند مانند غش که در اثر آریتمی ایجاد می شود.

با جلوگیری از توقف قلبتان، جان خود را نجات دهید.

عوارض یا عوارض احتمالی داشتن ضربان ساز چیست؟

ضربان ساز معمولاً عوارض کمی دارند که می توانید با پزشک خود در میان بگذارید. به طور کلی، عوارض زیر ممکن است بروز پیدا کند:

واکنش های آلرژیک: این واکنش ها ممکن است به دلیل دارویی باشد که به شما داده می شود یا ممکن است به یکی از مواد مورد استفاده در خود ضربان ساز حساسیت داشته باشید.

لخته شدن خون: پزشک شما ممکن است داروهای رقیق کننده خون را برای کاهش خطر ایجاد لخته خون تجویز کند.

اشکال در عملکرد ضربان ساز یا سیم های آن: در برخی موارد، یک لید ضربان ساز ممکن است از موقعیت خود خارج شود. پزشک شما توصیه می‌کند برای جلوگیری از این امر، فعالیت خود را برای مدتی پس از انجام عمل محدود کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + هفت =