دکتر علیرضا قربانی شریف
تست آریتمی

انواع تست های مخصوص آریتمی

آریتمی به معنی ضربان و ریتم قلب نامنظم است. هنگامی که قلب شما بسیار کند یا تند می تپد و یا از حالت طبیعی خود خارج می شود به این معناست که درگیر آریتمی شده‌اید. در این مقاله قصد داریم به انواع تست‌های تشخیصی مخصوص آریتمی بپردازیم.   

آریتمی چند نوع دارد؟

اگر بخواهیم به بیان ساده آریتمی قلبی را بیان کنیم باید بگوییم چهار نوع دارد:

۱-ضربان قلب کند: به آن برادی کاردی می گویند.

۲-ضربان قلب تند: به آن تاکی کاردی گفته می شود.

۳-ضربان قلب نامنظم: که در بیشتر موارد با احساس لرزش در قفسه سینه یا حس کردن ضربانات قلب مشخص می‌شود.

۴-ضربان زودرس: این نوع ضربان در نتیجه انقباض زودرس قلبی ایجاد می شود.

توجه داشته باشید بعضی از آریتمی ها فرد را به مرز سکته و ایست قلبی می رساند.

هولتر قلبی و بیماری آریتمی

هولتر دستگاهی قابل حمل برای بررسی فعالیت قلب در طول روز می باشد و برای فردی که دچار آریتمی است تعبیه می شود. در حقیقت دستگاه هولتر نوار قلب فرد را در زمان های مختلف روز ثبت و در داخل حافظه دستگاه ذخیره می‌کند تا بعدا توسط متخصص بازخوانی و ارزیابی شود. بیمار می تواند همزمان که الکترودها یا همان سنسور‌های دستگاه به بدنش متصل هستند فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد.

انواع تست های آریتمی

متخصص برای تشخیص آریتمی در ابتدا از بیمار نوار قلب می گیرد. پزشکان از موارد زیر نیز برای تشخیص بیماری استفاده می کنند:

تست ورزش و بیماری آریتمی

بیماری که دچار آریتمی است در هنگام تست ورزش باید روی یک تردمیل راه برود. این امر موجب می شود ضربان قلب افزایش یابد. دستگاه ثبت ضربان قلب، ضربان فرد را حین ورزش بر روی نمایشگر نشان می دهد. همزمان فشار خونتان اندازه گرفته می‌شود. اگر نشانه هایی مانند خستگی یا درد در ناحیه قفسه سینه داشته باشید تست متوقف می‌شود. نوار قلب فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می‌کند. برای این منظور، الکترودهای چسبنده را روی سینه، بازوها و پاهای کسی که تست ورزش را انجام می دهد قرار می‌دهند. این سنسورها از راه سیم هایی که به رایانه متصل هستند تمام سیگنال‌های الکتریکی قلب را به دستگاه می فرستند. تمام این سیگنال‌ها در رایانه ثبت می شوند. فشار خون فرد را از طریق بازوبند فشارسنج که روی بازو بسته می‌شود می توان اندازه گیری کرد. علاوه بر این در برخی موارد برای بررسی شرایط تنفس، پرستار از بیمار می خواهد که در حین ورزش کردن در یک ماسک متصل به لوله و دستگاه، نفس بکشد. توجه داشته باشید بیمار باید حدودا ۱۵ دقیقه روی تردمیل راه برود. البته این عدد برای همه بیماران یکسان نیست.

تست ورزش به چه منظور انجام می شود؟

تست ورزش برای کسی که آریتمی قلبی دارد مورد استفاده قرار می گیرد. این تست شامل ارزیابی سیستم قلبی و عروقی است. هدف اصلی این تست، تشخیص بیماری عروق کرونری یا همان عروق تغذیه کننده قلب است. بیماری عروق کرونری با ضخیم شدن و سخت شدن دیواره عروق کرونر همراه است. به این حالت تصلب شرایین یا انسداد عروق می گویند. این انسداد با گذشت زمان می تواند مانع از گردش طبیعی جریان خون شود. به همین علت سبب حمله یا سکته قلبی می شود.

آریتمی معمولا به دلایل متفاوتی مانند استرس، فشارهای عصبی و وراثت ایجاد می شود. نام دیگر تست ورزش، تست استرس است. در واقع با انجام فعالیت فیزیکی اثری مشابه شرایط استرس به قلب بیمار وارد می‌شود. کسانی که سابقه ناراحتی قلبی و درد و فشار در ناحیه قفسه سینه دارند، بیشتر از سایر افراد درگیر نارسایی قلبی می شوند. به همین علت بهتر است افرادی که این مشکلات را دارد حتما به متخصص قلب مراجعه کنند. 

تست تیلت چیست و به چه منظور انجام می شود؟

تست تیلت به تست سنکوپ قلبی نیز معروف است. این تست یک آزمایش است که برای تشخیص آریتمی، سنکوپ و بیماری پاتس نیز به کار می رود. اگر جواب این تست مثبت باشد بیمار حتما باید تحت درمان قرار بگیرد. افرادی که سابقه آریتمی یا حمله قلبی دارند هنگام مراجعه باید حتما تحت معاینه قرار بگیرند. به همین خاطر فردی که برای او تست تیلت تجویز شده باشد نباید از انجام این تست امتناع ورزد چون این تست در تشخیص سنکوپ یا علت حمله قلبی می تواند مفید واقع شود.

کسی که درگیر حمله قلبی شده باشد، باید از لحاظ ضربان قلب و فشار خون به صورت دقیق بررسی شود. این کار به متخصص کمک می کند تا علت بروز حمله قلبی را به راحتی تشخیص دهد. تست تیلت به بیماری که درگیر سنکوپ قلبی شده است به شدت پیشنهاد می شود. هنگام انجام این تست، ضربان قلب و فشار خون به صورت دقیق بررسی و در مانیتور نشان داده می شود.

تست تیلت چگونه باید انجام شود؟

انجام تست تیلت برای بیماری آریتمی، حمله قلبی و سنکوپ باید به صورت مرحله ای و حتما توسط پزشک انجام شود. در مرحله اول شخص باید روی یک تخت مخصوص دراز بکشد و بدن فرد در حالت استراحت قرار بگیرد. پس از آن وسایل مربوط به ثبت ضربان قلب به کمک چسب های مخصوص روی سینه بیمار به طور صحیح نصب می شوند. به وسیله مانیتور ضربان قلب مشاهده می شود. همچنین به صورت همزمان فشار خون بیمار بررسی می گردد. زمانی که برای فاز استراحت تست تیلت در نظر گرفته شده است تقریبا ۵ تا ۱۰ دقیقه است. 

در مرحله دوم تخت باید تا زاویه ۶۰ تا ۷۰ درجه از حالت استراحت به سمت بالا رفته و بیمار تقریبا در وضعیتی مشابه ایستادن قرار گیرد. با بالا آمدن تخت تغییراتی جزئی در ضربان قلب و فشار خون ایجاد می شود که باید به صورت دقیق ارزیابی و ثبت شود. این تغییرات امکان دارد فرد را درگیر سنکوپ کند و بیمار برای مدت کوتاهی هوشیاری خود را از دست بدهد. در صورتی که این حالت به وجود نیاید، داروهایی به بیمار داده می شود تا حالت سنکوپ در او ایجاد شود. داروها معمولا زیر زبانی هستند و داروهایی که تزریقی باشند کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. این داروها باعث تحریک رفلکس‌هایی که عامل سنکوپ در فرد هستند می‌شوند. بدین صورت متخصص می تواند واکنش سیستم قلبی عروقی بیمار را حین سنکوپ بررسی نماید. اگر بیمار روی تخت در حالت زاویه دار، دچار بیهوشی موقت و سنکوپ شود باید تخت را به حالت اولیه برگرداند. این کار باعث می شود فشار خون و ضربان قلب به حالت اول برگردد و حال عمومی بیمار بهتر شود. 

تست تیلت چقدر زمان احتیاج دارد؟

زمان مورد نیاز برای انجام تست تیلت برای بیماری که درگیر آریتمی می باشد حدودا یک ساعت است. البته این زمان متغیر است. بیمار برای انجام این تست حدودا بیست دقیقه در حالت آماده سازی و استراحت قرار دارد. دو فاز دیگر در این تست، یعنی فاز اولیه و فاز تزریق دارو تقریبا بیست دقیقه طول می کشد.

بیمار مبتلا به آریتمی  بعد از تست تیلت چه اقداماتی باید انجام دهد؟

بیماری که آریتمی دارد و باید تست تیلت بدهد از سه تا چهار ساعت قبل از انجام این تست باید حتما ناشتا باشد. زیرا امکان دارد در هنگام تست و تزریق دارو حالت تهوع پیدا کند.   

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =