دکتر علیرضا قربانی شریف
عصبانیت و تپش قلب

تپش قلب عصبی؛ علائم و راه های درمان آن

افراد مختلف در مواجهه با اتفاقاتی که مطابق میل آنها نیست واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند، یکی از این واکنش‌ها عصبانیت است، اما روشی که خشم خود را کنترل می‌نمائید می‌تواند اثرات متفاوتی بر سلامت قلب شما داشته باشد. عصبانیت می‌تواند منجر به بالا رفتن ضربان قلب شده و حالت‌های شدید خشم در برخی موارد ممکن است منجر به بروز سکته‌های قلبی و یا مرگ افراد شود، در ادامه به بررسی تپش قلب عصبی و تاثیر خشم بر ضربان قلب و خواهیم پرداخت.

تاثیر خشم کنترل نشده بر زندگی

با اینکه در برخی موارد خشم می تواند یک احساس مثبت باشد که منجر به ایجاد انگیزه جهت تغییرات مثبت شود اما اگر خشم به درستی کنترل نشود می تواند منجر به آسیب به شما و اطرافیان شود، برخی از این آسیب ها عبارتند از:

 • صدمه رساندن فیزیکی به خود و یا اطرافیان
 • درگیری‌های فیزیکی و یا لفظی
 • ارتکاب به جنایت‌هایی مانند تجاوز و قتل

مکانیسم اثر عصبانیت بر افزایش ضربان قلب

احساس خشم یک حس کاملاً طبیعی می باشد که در برخی مواقع اجتناب ناپذیر می باشد اما باید بدانید که عصبانیت منجر به بالا رفتن هورمون های آدرنالین و کورتیزول در بدن می شود، این هورمون ها که توسط غده آدرنال ترشح می شوند باعث می شود که خون از سمت اندام میانی بدن مانند دستگاه گوارش به سمت ماهیچه ها حرکت نماید (این مکانیسم فرآیندی دفاعی جهت آمادگی در مقابل حمله‌ فیزیکی می باشد) همزمان با این وضعیت تغییرات فیزیکی دیگری نیز در بدن اتفاق می افتد که عبارتند از:

 • بالا رفتن فشار خون
 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش تعداد تنفس
 • بالا رفتن دمای بدن
 • عرق کردن پوست

تغییرات فیزیکی که نام بردیم مکانیسم های دفاعی بدن در مقابل احساس های ناخوشایندی مانند خشم و عصبانیت است.

عوارض تپش قلب عصبی

اگر در اکثر موارد و با کوچکترین حادثه ای دچار عصبانیت می شوید باید بدانید که افزایش فشار خون و ضربان قلب به صورت مداوم موجب ضعیف شدن دیواره رگ ها شده و در نهایت باعث می شود احتمال ابتلا به بیماری های قلبی در شما افزایش بیابد.

بر اساس تحقیقات انجام شده تا ۲ ساعت پس از یک عصبانیت شدید که در اصطلاح عامیانه به آن منفجر شدن از خشم گفته می شود با بالا رفتن ضربان قلب احتمال حمله های قلبی و سکته مغزی به شدت افزایش می یابد.

زمانی که صحبت از سلامت قلب می شود اکثر افراد به ترک مصرف سیگار، کنترل فشار خون و کلسترول، کاهش وزن، کنترل بیماری دیابت و ورزش کردن فکر می کنند و کمتر کسی به این نکته آگاهی دارد که احساساتی مانند خشم و عصبانیت مانند سایر عوامل نامبرده شده می تواند تاثیر مخربی در سلامت قلب داشته باشد.

برخی از مشکلات سلامتی که همراه با خشم و عصبانیت در کوتاه مدت و بلند مدت ممکن است ایجاد شود عبارت است از:

 • سردرد
 • مشکلات گوارشی مانند دل درد
 • بیخوابی
 • افزایش اضطراب
 • افسردگی
 • مشکلات پوستی

آیا عصبانیت باعث آریتمی قلب می شود؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، مسائل روانشناختی مانند عصبانیت، اضطراب، افسردگی و استرس کاری ممکن است با احتمال بیشتری برای ابتلا به اختلال ریتم قلب موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی (افیب) مرتبط باشد. همچنین، تحقیقات نشان می دهد که تاکی کاردی بطنی چند شکلی کاتکول آمینرژیک وضعیتی است که باعث آریتمی بطنی در موقعیت های افزایش میل آدرنرژیک، به ویژه عصبانیت و ورزش می شود.

کنترل و درمان تپش قلب عصبی

همان طور که اشاره کردیم، مهمترین تاثیر خشم بر قلب به وجود می آید که منجر به افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و حمله‌ قلبی می شود. مهمترین راهکارهای کنترل خشم و عصبانیت که منجر به کنترل ضربان قلب می شود، عبارتند از:

آرام ماندن

جهت آرام ماندن در حالت عصبانیت تکنیک های مختلفی وجود دارد، برخی از این روش ها که تاثیرات فوری دارد عبارتند از:

 • شمارش اعداد از ۱ تا ۱۰: این تکنیک کمک می نماید تا برای چند لحظه عاملی که منجر به عصبانیت شما شده است را فراموش نمائید.
 • تکرار یک عبارت تاکیدی: مانند من آرام هستم، تلقینی که بر اثر عبارات تاکیدی به ذهن شما وارد می شود می تواند در کاهش خشم شما اثر موثری داشته باشد.

دوری از تفکرات مخرب و منفی

در هنگام عصبانیت اکثر افراد به بدترین اتفاقاتی که ممکن است رخ بدهد فکر می کنند، بر اساس تجربه حتما می دانید که بیشتر از ۹۰ درصد اتفاقاتی که ما در حالت عصبانیت به آنها فکر می کنیم هرگز اتفاق نخواهند افتاد پس بهتر است به جای عصبانی شدن به دنبال راه کار مفید برای برطرف شدن عامل عصبانیت خود باشیم.

دور شدن از محل

زمانی که فکر می کنید هیچ کنترلی بر رفتار خود ندارید و ضربان قلب شما هر لحظه بالاتر می رود تا جایی که می توانید از محلی که در آن واقع شده اید دور شوید، اگر می توانید به نزدیکترین پارک بروید و چند دقیقه ای را در طبیعت بگذرانید، حضور در طبیعت همواره یکی از راهکارهای مفید جهت کنترل خشم و عصبانیت می باشد.

درخواست کمک از مشاور

اگر به صورت مرتب عصبانی می شوید و به هیچ طریقی نمی توانید خودتان را کنترل نمائید برای سلامت قلب خود بهتر است در کلاس های کنترل خشم شرکت نمائید تا تکنیک متناسب با خلق و خوی خود را جهت کنترل خشم بیاموزید.

کلام آخر

خشم و سایر احساسات قوی می توانند باعث ایجاد آریتمی های بطنی چند شکلی و بالقوه تهدید کننده زندگی در بیماران آسیب پذیر شوند. تشریح بیشتر مکانیسم های مرتبط با خشم و آریتمی نیاز به تحقیقات بیشتر دارد. با این حال عصبانیت و خشم طولانی مدت می تواند فشار خون و ضربان قلب را بالا برده و در طولانی مدت دیواره قلب را تضعیف کند. به همین علت اگر جز افرادی هستید که خشم شدید را تجربه می کنید، بهتر است علاوه بر روانپزشک از یک متخصص قلب برای پیشگیری بروز بیماری های قلبی مانند آریتمی قلب کمک بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =