دکتر علیرضا قربانی شریف
روش های درمان آریتمی قلبی - دکتر قربانی شریف

روش های درمان آریتمی قلبی

آریتمی قلب اختلالی است که منجر به کاهش ضربان قلب، افزایش ضربان قلب و یا ضربان قلب نامنظم می‌شود. روش‌های مختلفی جهت درمان آریتمی قلب وجود دارد که با توجه به وضعیت کلی سلامت بیمار و همچنین نوع و شدت آریتمی توسط پزشک متخصص انتخاب می‌شود.اگر درگیر علائم و بیماری‌هایی از جمله: عدم تعادل در الکترولیت‌ها، بالا بودن فشار خون،ابتلا به بیماری‌های قلبی دیگر، آپنه خواب، بیماری تیروئید و مواردی از این قبیل بودید، حتما برای معاینه تخصصی و تشخیص دقیق روش درمان به متخصص قلب مراجعه کنید.

شایع ترین روش‌های درمان آریتمی قلبی

۱) دارو درمانی

پزشک متخصص ممکن است با توجه به شرایط روحی و جسمی بیمار و سطح آریتمی قلبی دارو درمانی را در نظر گیرد. برخی از داروهایی که در درمان آریتمی‌های قلبی استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • آتروپین:  در درمان اورژانسی آریتمی‌هایی که منجر به کاهش ضربان قلب می‌شود کاربرد دارد.
 • آدنوزین : درمان افزایش ضربان قلب
 • داروهای مسدود کننده بتا : درمان افزایش ضربان قلب
 • داروهای مسدود کننده کانال کلسیم: درمان افزایش ضربان قلب
 • دیگوکسین: در جهت درمان فیبریلاسیون دهلیزی
 • داروهای مسدود کننده کانال سدیم: درمان افزایش ضربان قلب

۲) کاردیوورژن

دلایل آریتمی قلبی و شدت آن در هر فردی متفاوت است. در صورتی که آریتمی قلبی با مصرف داروهایی که نام برده شد و یا سایر داروهایی که پزشک برای بیمار تجویز می‌نماید، بهبود نیابد از سایر روش‌های درمانی استفاده می‌شود که یکی از رایج‌ترین آنها کاردیوورژن است. کاردیوورژن روشی است که با استفاده از شوک الکتریکی خارجی می‌توان ریتم طبیعی قلب را احیا نمود. این تکنیک ممکن است به صورت اورژانسی و یا از قبل برنامه ریزی شده اجرا شود.

● کاردیوورژن اورژانسی:

در شرایط اورژانسی که ضربان قلب نامنظم در بطن‌ها (حفره‌های پایین قلب) منجر به ایست قلبی شده و به عنوان تهدیدی برای زندگی در نظر گرفته شود با روش کاردیوورژن می‌توان جان بیمار را نجات داد.

کاردیوورژن درمان آریتمی قلبی - دکتر علیرضا قربانی شریف

● کاردیوورژن برنامه ریزی شده:

این تکنیک روشی برای جلوگیری از حرکت سیگنال‌های الکتریکی غیرطبیعی در قلب است به این صورت که سیگنال‌های الکتریکی غیر طبیعی موجب ایجاد ضربان قلب نامنظم می‌شوند.

۳) ابلیشن کاتتر

روش عمل ابلیشن کاتتر در بیمارستان انجام شده و از طریق روشی به نام کاتتریزاسیون قلبی صورت می‌گیرد. در این عمل لوله‌های منعطف که به آنها کاتتر می‌گویند از طریق رگ‌های خونی به سمت قلب می‌روند. برخی از کاتترها الکترودهای سیمی دارند که می‌توانند منبع اصلی ایجاد ضربان قلب غیرطبیعی را مشخص نمایند. پس از تشخیص محل ایجاد کننده آریتمی، نوک کاتتر به سمت بافت قلبی نشانه گرفته می‌شود و با استفاده از امواج فرکانس رادیویی (آر اف)، دمای بالا و یا نور لیزر یک اسکار روی قلب ایجاد می‌شود. این اسکار می‌تواند از سیگنال‌های الکتریکی غیرطبیعی که موجب ضربان قلب نامنظم می‌شود، جلوگیری نماید.

برخی از خطرات ابلیشن کاتتر عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • آسیب قلبی
 • ایجاد آریتمی
 • احتمال لخته شدن خون
 • احتمال اندک بالا رفتن ابتلا به سرطان به دلیل پرتوهای مورد استفاده
 • اختلالات بارداری: در صورتی که باردار هستید و یا احتمال بارداری شما وجود دارد پیش از عمل این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

۴) دفیبریلاتورهای قلبی قابل کاشت

انواع مختلفی از دفیبریلاتورها وجود دارند که به روش‌های مختلفی کار می‌کنند. استفاده از این دستگاه‌ها یکی از روش‌هایی است که می‌تواند از ایجاد خطرات جدید و تهدید کننده برای افرادی که دارای آریتمی قلبی شدید هستند، پیشگیری نمایند.

۵) ضربان ساز

ضربان ساز دستگاهی است که پالس‌های الکتریکی را جهت ایجاد ضربان قلب با سرعت و ریتم طبیعی به قلب ارسال می‌کند. این دستگاه‌ها همچنین می‌توانند در پمپاژ موثر خون به اعضای بدن نیز نقش مثبتی داشته باشد. ضربان ساز ممکن است به صورت کوتاه مدت مورد نیاز باشد، همچنین در مواردی نیز بیماران باید به صورت دائمی از ضربان ساز استفاده کنند.

تغییر سبک زندگی لازمه‌ی درمان آریتمی قلبی

همان طور که در این مقاله اشاره شد روش‌های رایج در درمان آریتمی‌های قلبی شامل مصرف دارو، جراحی و استفاده از دستگاه‌هایی جهت کنترل ضربان قلب است. اگر خدایی ناکرده به این بیماری دچار شدید لازم است همواره در کنار این روش‌های درمان، تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد نمایید تا خطرات مرتبط با آریتمی قلبی شما کاهش بیابد. به عنوان مثال فشار خون می‌تواند آریتمی قلبی شما را تشدید نماید بنابراین با رعایت دستورالعمل‌هایی که پزشک به شما ارائه می‌نماید با کنترل فشار خون می‌توانید از بدتر شدن بیماری خود جلوگیری نمایید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − پنج =