دکتر علیرضا قربانی شریف
درمان آریتمی با کرایوابلیشن

درمان آریتمی ها با انجماد (Cryo-Ablation)

کرایو بلیشن (Cryo-Ablation) یکی از روش های موثر برای درمان آرتیمی قلبی است. آریتمی ها باعث ایجاد ضربان قلب غیرطبیعی می شوند و درمان های متعددی مانند دارو و روش هایی مانند ابلیشن برای آن وجود دارد. زمانی که داروها در درمان این بیماری مفید نباشند، ممکن است ابلیشن توصیه شود. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی روش کرایو ابلیشن و درمان آریتمی ها با انجماد بپردازیم، لذا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

عمل ابلیشن (Ablation) یکی از موفق ترین و کم عارضه ترین عمل های قلبی است که اخیرا رواج زیادی پیدا کرده است. این عمل به منظور از بین بردن کانون های آریتمی به دو صورت سوزاندن با گرما و یا از طریق انجماد یا فریز کردن انجام می شود. یکی از موثرترین روش ها، درمان آریتمی ها با انجماد یا کرایوابلیشن است. به طور کلی، داروهای ضد آریتمی می توانند تا حدودی ضربان و ریتم قلب را منظم و کنترل کنند و با جلوگیری از ضربان قلب نامنظم، در کنار داروهای ضد لخته خطر عوارضی مانند سکته مغزی را در افراد مبتلا به این نوع آریتمی کاهش دهند. با این حال، زمانی که داروها موثر نباشند، بیماران به عمل ابلیشن با گرما یا سرما نیاز خواهند داشت.

کرایوابلیشن یا انجماد
کرایوابلیشن-چیست

‏کرایو ابلیشن (Cryoablation) چیست؟

کرایو ابلیشن (Cryoablation) یا ابلیشن با انجماد عملی است برای از کار انداختن کانون های آریتمی، که موجب ریتم غیرطبیعی در قلب شده اند. در این روش از فریز کردن یا انجماد برای از بین بردن کانون های آریتمی استفاده می شود. روش کرایو ابلیشن معمولا برای از بین بردن کانون های آریتمی که نزدیک راه های هدایتی الکتریکی طبیعی قلب هستند و همچنین در درمان آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی استفاده می شود.

کرایو ابلیشن یک درمان مناسب برای این آریتمی خواهد بود. در این روش، از بالون هایی انعطاف پذیر و نازک، معروف به کرایو بالون (Cryoballoon) برای منجمد کردن و از بین بردن کانون آریتمی استفاده می شود. در واقع از قدرت سرما برای از کار انداختن سلول های قلبی که باعث آریتمی شده اند، استفاده خواهد شد.

کاربرد کرایو ابلشین

از این روش در از بین بردن کانون های آریتمی که به محل سیستم هدایتی قلب نزدیک است استفاده می کنند، زیرا در ابتدا اگر حین شروع انجماد محل مناسب نباشد و‌ سیستم هدایتی صدمه ببیند با قطع آن عارضه موقت و قابل برگشت است.

مهمترین دلایل استفاده از درمان آریتمی ها با انجماد یا روش کرایو عبارتند از:

  • زمانی که فیبریلاسیون دهلیزی که به دارو مقاوم بوده یا با یک داروی ضد آریتمی کنترل نشود.
  • در مواردی خاص مانند زمانی که آریتمی باعث نارسایی قلب شده باشد.
  • در مواقعی که در زمان رخداد آریتمی، بیمار علائمی مانند سنکوپ و افت شدید فشار خون داشته باشد.
آریتمی و کرایوبالون

نحوه درمان آریتمی با عمل انجماد به چه صورت است؟

پزشک معالج بالون ها را از یک رگ خونی در قسمت بالایی ساق پا یا کشاله ران وارد بدن و با استفاده از تکنیک های تصویربرداری آن را به سمت قلب هدایت می کند. سپس هنگامی که بالون ها به قسمتی از قلب به نام دهلیز چپ رسید، آنها را در محلی که وریدهای ریوی به دهلیز چپ می ریزند قرار می دهد. پزشک بالون را باز و با ایجاد سرمای شدید توسط گاز داخل بالون، مقدار کمی از بافت قلب که باعث ایجاد سیگنال های الکتریکی نامنظم می شود را از بین می برد تا جلوی ایجاد آریتمی قلب گرفته شود. این عمل نیاز به بیهوشی عمیق ندارد و به بیمار داروی ضد لخته تزریق می شود تا در حین عمل لخته ایجاد نشود.

مزیت عمل کرایو ابلیشن (انجماد کردن) چیست؟

مزیت اصلی استفاده از سرما به جای گرما این است که پزشکان می توانند بافت را به مقدار کمتر از میزان درمانی سرد کنند تا قبل از غیرفعال کردن دائمی بافت، تعیین کنند که این ناحیه سلولی از بافت قلب همان کانون آریتمی هست یا خیر. اگر پزشکان تشخیص دهند که سلولهای نادرست را غیرفعال کرده اند، می توانند به سادگی با اجازه دادن به بافت برای گرم شدن، عملکرد طبیعی را به سلول ها برگردانند.

در درمان آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی استفاده از روش کرایو ابلیشن نسبت به روش ابلیشن با گرما با سرعت بالاتر و زمان کمتر عمل همراه است، اما میزان موفقیت در هر دو روش تقریبا برابر خواهد بود، مخصوصا اگر پزشک در هر دو روش تجربه کافی داشته باشد.

عوارض کرایو ابلیشن و خطرات احتمالی آن

مانند هر روش درمانی، ممکن است عوارضی رخ دهد. عوارض احتمالی روش انجماد شامل موارد زیر می شود:

  • سوراخ شدن قلب و و وارد شدن خون به فضای اطراف قلب (پریکارد) که احتمال آن خیلی کم و در صورت ایجاد قابل کنترل است.
  • ایجاد لخته حین عمل و سکته مغزی که معمولا با تزریق داروی ضد لخته و اندازه گیری مقدار اثر آن حین عمل احتمال آن بسیار کم خواهد بود.
  • تنگ شدن محل ورودی وریدهای ریوی که بسیار نادر است، مخصوصا وقتی پزشک تجربه زیادی در انجام این عمل داشته باشد.
  • ممکن است خونریزی در محل ورود بالون به کشاله ران ایجاد شود که با رعایت اصول خاص و فشار مناسب بر روی محل ورودی توسط تیم پزشکی، احتمال آن بسیار کم می شود.

توجه داشته باشید که انجام این روش با پزشک متخصص و با تجربه، احتمال بروز عوارض را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد، لذا در انتخاب پزشک متخصص دقت لازم را داشته باشید.

توصیه پایانی

کرایو ابلیشن قلب یا کرایو بالون قلب یکی از روش های موثر برای درمان بی نظمی های قلبی یا آریتمی است. این روش زمانی که داروها تاثیری در بی نظمی قلبی شما نداشته باشند، موثر واقع می شوند. اگر چه این روش کاملا ایمن است، اما این عمل نیاز به مهارت، تخصص و تجربه بالایی دارد. به همین علت توصیه می شود برای درمان آریتمی ها با انجماد (کرایو ابلیشن) به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =