دکتر علیرضا قربانی شریف
رابطه جنسی و بیماری قلبی - دکتر علیرضا قربانی شریف

رابطه جنسی و بیماری قلبی

 آیا رابطه‌ی جنسی برای بیماران قلبی می‌تواند منجر به بروز آسیب و صدمه شود؟ در کل فعالیت بدنی برای افرادی که دچار نارسایی و بیماری‌های قلبی هستند می‌تواند منجر به بروز احساس خستگی و یا تنگی نفس شود. حتی انجام برخی ورزش‌های سبک برای این گروه از بیماران ناراحت کننده است. در این مقاله از سایت دکتر علیرضا قربانی شریف این مسئله را مورد بررسی قرار خواهیم داد و درباره مراقبت های لازم برای کاهش خطر رابطه جنسی برای بیماران قلبی صحبت خواهیم کرد.

علت درد قلب بعد از رابطه جنسی چیست؟

درد در قفسه‌ی سینه در حین رابطه‌ی جنسی و یا بعد از رابطه‌ی جنسی غیرمعمول نیست با این وجود می‌تواند نگران کننده باشد. با اینکه درد قفسه‌ی سینه در بیماران قلبی می‌تواند به دلیل افزایش فشار روی قلب باشد اما برخی دیگر از علت‌های درد در ناحیه‌ی قفسه‌ی سینه بعد از رابطه‌ی جنسی ممکن است بنا به این دلایل رخ دهد:

 • اضطراب
 • گرفتگی‌های عضلانی
 • مشکلات گوارشی

در صورتی که شدت درد قلب پس از رابطه‌ی جنسی شدید باشد باید قبل از بروز مشکل جبران ناپذیر دیگری با پزشک خود مشورت داشته باشید. 

عوارض رابطه جنسی برای بیماران قلبی

رابطه‌ی جنسی نوعی ورزش با شدت متوسط محسوب می‌شود. شدت فعالیت مانند زمانی است که از چند پله بالا می‌روید. بنابراین رابطه‌ی جنسی برای برخی از بیماران مبتلا به ناهنجاری‌های قلبی به خصوص برای آنان که به تازگی جراحی انجام داده‌اند، می‌تواند خطرناک بوده و منجر به بروز آسیب‌های بیشتر به قلب شود. برخی از عوارض رایج رابطه جنسی برای بیماران قلبی عبارت است از: 

 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب نامنظم
 • تنگی نفس

علت تنگی نفس بعد از ارضا شدن

رساندن اکسیژن به عضلات و بافت‌هایی که در حین رابطه‌ی جنسی درگیر هستند باعث افزایش تعداد تنفس در حین رابطه‌ی جنسی می‌شود. در آقایان میزان خون وارد شده به آلت تناسلی برای حفظ نعوظ ضروری است، خانم‌ها نیز جهت افزایش ترشحات واژن نیاز به افزایش جریان خون به اندام تناسلی دارند. بنابراین بالا رفتن تعداد تنفس در حین رابطه‌ی جنسی و احساس تنگی نفس بعد از ارضا شدن طبیعی است. 

عوارض رابطه جنسی برای بیماران قلبی

علت تپش قلب بعد از ارگاسم

فعالیت جنسی می‌تواند مانند یک ورزش بی هوازی تپش قلب را افزایش دهد. برانگیختگی احساسی و ارگاسم منجر به ترشح هورمون‌هایی مانند آدرنالین و دوپامین می‌شود که می‌توانند ضربان قلب را افزایش دهند. همچنین حرکات‌هایی که در حین رابطه‌ی جنسی انجام می‌شود منجر به افزایش تپش قلب می‌شود. افزایش جریان خون برای رساندن اکسیژن و مواد مغذی در حین رابطه‌ی جنسی امری طبیعی است. با این وجود تپش قلب پس از پایان رابطه‌ی جنسی باید کاهش بیابد. اگر پس از پایان رابطه‌ی جنسی همچنان تپش قلب داشتید و یا در حین رابطه، تپش قلب شما شدید شد باید در این مورد با بهترین پزشک متخصص قلب مشورت داشته باشید. 

الزامات مراقبتی رابطه جنسی بعد از عمل قلب

دوره‌ی بهبود پس از جراحی و یا سایر ناهنجاری‌های قلبی با توجه به سن فرد و شدت بیماری متفاوت است. هر بیمار با توجه به شرایط خاصی که دارد باید نکاتی را رعایت نماید. تعدادی از الزامات مراقبتی رابطه‌ی جنسی بعد از عمل قلب عبارتند از:

 • حداقل به مدت ۴ الی ۸ هفته از رابطه‌ی جنسی بپرهیزید و پیش از شروع رابطه‌ی جنسی با پزشک خود مشورت داشته باشید. 
 • اگر پس از دوران نقاهت، حین رابطه‌ی جنس دچار تنگی نفس و یا خستگی شدید باید رابطه‌ را قطع کنید و تا زمان بهبود کامل از رابطه‌ی جنسی بپرهیزید.
 • با شریک جنسی خود در مورد نگرانی‌هایی که دارید صحبت کنید و با یکدیگر برنامه‌هایی را برای افزایش صمیمیت جنسی برنامه ریزی نمائید.
 • پیش از رابطه‌ی جنسی به میزان کافی معاشقه داشته باشید تا ضربان قلب و فشار خون به یکباره افزایش پیدا نکند.
 • برنامه‌های ورزشی سبک، رژیم غذایی سالم و دور ماندن از استرس به بهبود سلامت قلب و شروع فعالیت‌های جنسی کمک می‌نماید. 
 • در هوای خیلی گرم و یا سرد رابطه جنسی نداشته باشید.
 • رابطه‌ی جنسی را به دو الی سه ساعت پس از غذا خوردن موکول نمایید.
 • بعد از نوشیدن الکل و یا وعده‌های غذایی سنگین از رابطه‌ی جنسی پرهیز نمائید. 

رابطه جنسی تا چه زمانی بعد از سنکوپ و سکته قلبی ممنوع است؟

اگر به تازگی سنکوپ قلب و یا سکته‌ی قلبی را تجربه کرده‌اید، زمانی که بتونید با قدم‌های سریع راه بروید و یا به راحتی و بدون تنگی نفس و یا سایر علائم آزار دهنده از پله‌ها بالا بروید می‌توانید با خیال راحت رابطه‌ی جنسی را آغاز نمائید. اما توصیه می‌شود پیش از شروع رابطه‌ی جنسی حتما با پزشک خود مشورت داشته باشید. 

رابطه جنسی بی خطر با وجود نارسایی قلبی

در مواردی که پزشک رابطه‌ی جنسی را برای شما ممنوع کرده است می‌توانید روش‌های معاشقه برای ارضای میل جنسی خود به کار ببرید. روش‌هایی مانند بوسیدن، لمس کردن و بغل کردن همگی می‌توانند در دوره‌‌ی نقاهت مناسب باشد. 

*~ سوالات متداول درباره رابطه جنسی برای بیماران قلبی ~*

۱. آیا رابطه‌ی جنسی برای بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی منجر به بروز حمله‌ی قلبی می‌شود؟

متخصصین بیماری‌های قلبی می‌گویند که رابطه‌ی جنسی به ندرت می‌تواند موجب بروز سکته‌ی قلبی شود اما توصیه می‌شود تا زمانی وضعیت قلبی شما پایدار نشده است از رابطه‌ی جنسی پرهیز نمائید. 

۲. مصرف داروهای افزایش میل جنسی برای بیماران قلبی مناسب است؟

تعدادی از داروهایی که برای درمان درمان نارسایی قلبی به کار برده می‌شوند ممکن است باعث کاهش میل جنسی شده و عوارضی را در عملکرد جنسی بیماران ایجاد کند. ابن گروه از بیماران ممکن است جهت افزایش میل جنسی خود اقدام به مصرف داروها و یا مکمل های دارویی جهت افزایش میل جنسی کنند. متخصصین توصیه می‌کنند مصرف این داروها می‌تواند برای سلامت قلب شما بسیار آسیب زا باشد و به صورت جدی از مصرف آنها باید خودداری نمائید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =