دکتر علیرضا قربانی شریف
سندرم بروگادا و آریتمی قلبی

سندرم بروگادا (Brugada) چیست؟

سندرم بروگادا یک بیماری نادر است که بر اثر ابتلا به آن ریتم غیر طبیعی قلب در حفره های پایینی قلب یا بطن ها اتفاق می افتد. ضربان قلب نامنظم می تواند باعث غش (سنکوپ) و همچنین منجر به مرگ ناگهانی قلبی یا SCD۱ شود. این حالت اغلب در هنگام استراحت یا خواب اتفاق می افتد. متخصصان قلب، سندرم بروگادا را در سال ۱۹۹۲ شناسایی کردند. محققان به مطالعه این وضعیت و آزمایش درمان های جدید ادامه می دهند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی این سندرم و تاثیرات آن بر آریتمی قلب بپردازیم.

آیا سندرم بروگادا خطرناک است؟

به طور بالقوه بله, این عارضه می تواند ریتم قلبی خطرناکی به نام فیبریلاسیون بطنی یا VF۲ایجاد کند که از پمپاژ خون توسط قلب به مغز جلوگیری می کند. به همین دلیل افراد مبتلا به سندرم بروگادا در معرض خطر سنکوپ و مرگ ناگهانی هستند.

سندرم بروگادا چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

سندرم بروگادا در مردان شایع تر است. مردان ۸ تا ۱۰ برابر بیشتر از زنان به این عارضه مبتلا می شوند. هر کسی که سابقه خانوادگی سندرم بروگاداو یا مرگ ناگهانی در فامیل دارد باید توسط پزشک بررسی شود تا بداند که آیا به این بیماری مبتلا است یا خیر. علائم اغلب زمانی شروع می شود که شما در ۳۰ یا ۴۰ سالگی خود هستید. همچنین به نظر می رسد این بیماری در ژاپن و آسیای جنوب شرقی شایع تر است.

علائم سندرم بروگادا چیست؟

علائم سندرم بروگادا می تواند در ۳۰ یا ۴۰ سالگی است ولی در هر سنی می تواند رخ دهد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آریتمی بطنی (ریتم قلب نامنظم که از حفره های پایینی قلب یا بطن ها شروع می شود)
 • سنکوپ
 • سرگیجه
 • دشواری در تنفس
 • تشنج
 • تپش قلب و آریتمی قلبی
 • فیبریلاسیون دهلیزی یا AF۳ (ریتم سریع و نامنظم قلب که از حفره های فوقانی قلب یا دهلیز ها شروع می شود)
 • ایست قلبی می تواند اولین علامت و گاهی دلیل مرگ برخی از نوزادان و کودکان مبتلا به سندرم بروگادا در خواب باشد.
 •  بیش از ۷۰ درصد از افراد مبتلا به سندرم بروگادا هیچ علامتی ندارند. گاهی اوقات پزشکان این بیماری را در طول الکتروکاردیوگرام یا ECG پیدا می کنند. ECG ثبت فعالیت الکتریکی قلب است. افراد مبتلا به سندرم بروگادا اغلب دارای یک الگوی قابل تشخیص (الگوی بروگادا) در ECG هستند.

چه چیزی باعث تشدید و ایجاد علائم سندرم بروگادا می شود؟

تب می تواند باعث شروع علائم بروگادا شود. به همین دلیل است که افراد مبتلا به سندرم بروگادا باید فوراً تب را درمان کنند. برای کاهش تب می توانید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید.

سایر عوامل تشدید کننده علائم عبارتند از:

 • گرمازدگی
 • کم آبی بدن
 • مسدود کننده های کانال سدیم (داروهایی که کانالهای سدیم را در سلول ها مسدود می کنند)
 • داروهای ضد افسردگی
 • نوشیدن بیش از حد الکل
 • مصرف کوکائین
 • مصرف ماری جوانا

علت سندرم بروگادا چیست؟

حدود ۷۰ درصد از افراد مبتلا به سندرم بروگادا جهش ژنتیکی شناخته شده ای ندارند. با این حال، برخی دیگر دارای جهش ژنتیکی در یکی از ۱۸ ژن یا بیشتر هستند. این جهش ها با هدایت سیگنال ضربان قلب در قلب شما تداخل می کنند. افراد بدون جهش ژنتیکی ممکن است به دلیلی ناشناخته یا از داروهایی که برای برخی بیماری‌های سلامت روان یا مشکلات قلبی مصرف می ‌کنند، به سندرم بروگادا مبتلا شوند.

سندرم بروگادا چگونه به ارث می رسد؟

برای به ارث بردن سندرم بروگادا فقط یک کپی از یک ژن آسیب دیده از یکی از والدین لازم است. هر فرزند فردی که دارای جهش ژنی مرتبط با بروگادا باشد، ۵۰ درصد احتمال دارد که به آن مبتلا شود.

آیا من (یا خانواده ام) به غربالگری برای سندرم بروگادا نیاز داریم؟

سندرم بروگادا نوعی عارضه است که یک نسل می تواند به نسل بعدی منتقل شود. اگر یکی از بستگان درجه یک مبتلا به سندرم بروگادا دارید، مهم است که یک غربالگری برای این وضعیت برنامه ریزی کنید. اقوام درجه یک پدر و مادر، خواهر و برادر و فرزندان شما هستند.

اولین قدم این است که به پزشک خود بگویید که سابقه خانوادگی سندرم بروگادا دارید. آنها ممکن است بخواهند آزمایش های تشخیصی برای بررسی قلب شما انجام دهند. اگر این آزمایشات مثبت باشد، باید به متخصص قلب و عروق که با این وضعیت آشنا است مراجعه کنید.

سندرم بروگادا چگونه درمان می شود؟

از آنجایی که درمانی وجود ندارد، هدف از درمان سندرم بروگادا این است که شما را از داشتن آریتمی بطنی دور نگه دارد و در صورت بروز آنها درمان شود. درمان شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ایزوپروترنول
 • کینیدین
 • آمیودارون
 • دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت یا ICD۴

اگر در معرض خطر بالای فیبریلاسیون بطنی هستید، غش کرده اید یا از ایست قلبی جان سالم به در برده اید، به احتمال زیاد پزشک متخصص کاشت ICD را توصیه می کند.

آیا می توان از سندرم بروگادا پیشگیری کرد؟

اگر به سندرم بروگادا مبتلا هستید، باید از هر چیزی که می‌تواند ضربان قلب شما را نامنظم‌تر کرده و باعث ایجاد یک اپیزود شود، اجتناب کنید. این موارد می تواند شامل مصرف الکل زیاد، داروهای غیرقانونی یا مصرف برخی داروها باشد. علاوه بر این، هر گونه تب را به سرعت درمان کنید، به خصوص در کودکان، زیرا درجه حرارت بالا خطر عوارض را افزایش می دهد. از طرفی انجام معاینه های منظم با متخصص قلب و عروق می توان از عوارض جدی پیشگیری کند. همچنین، انجام آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج یا بارداری می تواند از تولد نوزادان با این بیماری بکاهد.

کلام آخر

سندرم بروگادا وضعیتی است که می تواند ریتم قلب را مختل کند. و در موارد جدی باعث غش یا ایست قلبی شود. این سندرم یک بیماری نادر است و تخمین زده می شود، به طوریکه از هر ۱۰۰۰۰ نفر ۵ نفر به این بیماری مبتلا هستند. علت این بیماری در ۵۰ درصد موارد ابتلا ژنتیکی است و اغلب از والدین به فرزندان منتقل می شود. اگرچه در اکثر بیماری ها توصیه می شود پس از مشاهده علائم به متخصص مراجعه شود، اما این رویکرد برای این بیماری توصیه نمی شود، زیرا اولین علامت می تواند مرگ ناگهانی قلبی فرد باشد. بنابراین، توصیه می شود افرادی که سابقه این بیماری را در خانواده خود دارند ویا سابقه ایست در اقوام درجه بخصوص در سنین پایین دارند حتی اگر بدون علامت هم هستند ، به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.


۱ Sudden Cardiac Death

۲ Ventricular Fibrillation

۳ Atrial Fibrillation

۴ Implantable Cardia Defibrillator

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =