دکتر علیرضا قربانی شریف
خطرات آریتمی قلبی

عوارض آریتمی قلبی

عدم درمان و عوارض آریتمی قلبی می تواند خطرات و مشکلات متعددی را برای بیمار ایجاد کند. به طوری که حتی خطر ایست قلبی یا مرگ را به همراه خواهد داشت. مشکلات ضربان قلب انوع مختلفی از خیلی آهسته، خیلی سریع یا نامنظم در نوسان دارد که هریک می تواند خطراتی به همراه داشته باشد. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی عوارض آریتمی قلب بپردازیم، لذا تا انتها همراه ما باشید.

خطر آریتمی قلب

آیا آریتمی قلبی باعث مرگ میشود؟

آریتمی قلب یک اختلال در ضربان قلب است که می تواند در اثر عوامل یا بیماری هایی ایجاد شود. این بیماری انواع مختلفی دارد که از یک ناراحتی جزئی تا یک مشکل بالقوه کشنده را شامل می شود. اما آنچه که اهمیت دارد این است که آریتمی قلب می تواند عوارض جدی و حتی مرگ به همراه داشته باشد. بهتر است بدانید که برخی از آریتمی ها در صورت عدم درمان می توانند باعث ایست قلبی شوند.

عوارض آریتمی قلبی چیست؟

گاهی اوقات آریتمی های قلبی هیچ گونه عوارضی را به همراه ندارند، اما در عین حال آریتمی های قلبی می توانند طیف وسیعی از علائم را به همراه داشته باشند. به عنوان مثال علائم خفیفی مانند احساس سبکی در سر تا علائمی مانند ایست قلبی که تهدید کننده سلامتی بیمار هستند.

علائم و عوارضی که توسط آریتمی های قلبی ایجاد می شود به دو دسته تقسیم می شوند، علائم کلاسیک که نشان دهنده آریتمی قلبی هستند و دیگر علائم که ممکن است به علت آریتمی قلبی ایجاد شده باشند. مهمترین نشانه ها و عوارض آریتمی قلب به شرح زیر است:

تپش قلب و آریتمی

افرادی که تپش قلب دارند از آن به عنوان ضربان های متناوب و قوی قلب یاد می کنند. تپش قلب در افراد مختلف ممکن است علائم متفاوتی را ایجاد نماید، برخی از افراد آن را آزاردهنده و ترسناک عنوان می کنند، در حالی که بعضی از بیماران آن را مسئله ی مهم و جدی تلقی نمی کنند. تقریباً تمام آریتمی های قلبی ممکن است موجب تپش قلب شوند.

احساس سبکی در سر

از دیگر عوارض آریتمی قلب می توان به احساس سبکی در سر اشاره کرد که موجب جلوگیری از پمپاژ خون به میزان کافی جهت تامین نیازهای بدن می شود. این حالت معمولاً زمانی ایجاد می شود که شما در حالت ایستاده قرار دارید یا اینکه مشغول انجام یک فعالیت هستید و با دراز کشیدن و استراحت کردن این علائم بهبود می یابند.

احساس سبکی در سر ممکن است به دلیل بیماری های بسیاری ایجاد شود. اما زمانی که این عارضه به دلیل آریتمی قلبی ایجاد می شود نشان دهنده این است که بیمار به آریتمی قلبی از نوع خطرناک مبتلا شده است. سبکی سر می تواند نشانه ای از احتمال بروز یک مشکل جدی مانند ایست قلبی یا سنکوپ باشد؛ بنابراین در صورت بروز این عارضه حتماً باید توسط پزشک متخصص معاینه شوید.

عوارض آریتمی قلب و سنکوپ

آریتمی قلب و سنکوپ

سنکوپ (از دست دادن هوشیاری برای چند لحظه) مانند سبکی سر ممکن است به دلیل بیماری های بسیاری ایجاد شود. زمانی که این عارضه به علت آریتمی قلبی ایجاد شود، خطرناک خواهد بود. سنکوپ می تواند به دلیل تاکیکاردی یا برادیکاردی ایجاد شود؛ بنابراین پس از تجربه این بیماری احتیاج به بررسی های دقیق پزشکی جهت دست یافتن به عامل اصلی آریتمی است تا سلامت شما به خطر نیفتد.

آریتمی و ایست قلبی

اختلال در عملکرد فعالیت الکتریکی قلب و آریتمی می تواند باعث ایست قلبی (توقف قلب) شود. در مواردی برادیکاردی شدید ممکن است منجر به ایست قلبی شود، اما این حالت غالباً به دلیل فیبریلاسیون بطنی (AF) یا تاکیکاردی بطنی ایجاد می شود.

ایست قلبی اصلی ترین دلیل مرگ ناگهانی است که تقریباً همیشه (مگر در موارد خاص) منجر به مرگ می شود. افرادی که از ایست قلبی نجات یافته اند باید همیشه تحت درمان و مراقبت باشند زیرا در معرض خطر بالایی برای حملات بعدی ایست قلبی قرار دارند

سایر عوارض آریتمی قلب

علاوه بر عوارض اصلی که در بالا ذکر شد، عوارض دیگری نیز ممکن است به دلیل آریتمی قلبی ایجاد شوند که عمدتاً به دلیل کاهش نسبی توانایی قلب جهت پمپاژ خون به سایر اندام ها است. این علائم در افرادی که علاوه بر آریتمی قلبی مشکلات دیگری مانند نارسایی قلبی، دیابت، مشکلات ریوی یا بیماری عروق کرونر دارند بروز می کند. برخی از این عوارض عبارتند از:

  • خستگی
  • تنگی نفس و اضطراب
  • عدم تحمل انجام فعالیتهای ورزشی سبک
  • ضعف عمومی
  • گیجی
  • درد یا فشار در قفسه سینه

با توجه به اینکه عارضه های ذکر شده می توانند به دلیل بیماری های دیگری نیز ایجاد شوند بنابراین انجام معاینات پزشکی جهت تشخیص دقیق علت بروز آنها الزامی می باشد.

کلام آخر

اگر چه برخی از ریتم های نامنظم قلبی بدون درمان برطرف می شوند، اما انواعی از آن ها وجود دارد که خطرات و عوارض جدی را به همراه خواهد داشت. ایست قلب، سنکوپ و سبکی سر، از مهمترین عوارض آریتمی قلبی به شمار می رود. عدم درمان و توجه به کنترل این بیماری می تواند علاوه بر عوارض خطرات، سبب مرگ شود. به همین علت توصیه می شود در صورت مشاهده علائم قلبی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 11 =