دکتر علیرضا قربانی شریف
گرفتگی عروق قلب - دکتر قربانی شریف

گرفتگی عروق قلب

گرفتگی عروق قلب به دلیل تنگ شدن رگ‌های قلبی رخ می‌دهد. این بیماری علل مختلفی دارد که شایع‌ترین آن‌ها رعایت نکردن رژیم غذایی، افزایش کلسترول و تری گلیسیرید و بسیاری موارد دیگر است. برای بررسی دقیق‌تر علائم این بیماری به همراه روش‌های درمان و راه‌های پیشگیری با ما در این مقاله از سایت دکتر قربانی شریف همراه باشید.

منظور از گرفتگی عروق قلبی چیست؟

در بیماری گرفتگی عروق قلب، سرخرگ اصلی قلب که به اسم کرونر (Coronar) شناخته می‌شود، به همراه سرخرگ‌های بزرگ به دلیل رسوب چربی دچار احتقان می‌شوند. این مسدود شدن عروق قلب می‌تواند مشکلات بسیاری را برای فرد به همراه بیاورد. چرا که این رگ‌ها در واقع، محل خونرسانی، تامین اکسیژن و مواد غذایی کلیه اعضای بدن هستند. گرفتگی رگ‌های قلب از متداول‌ترین انواع بیماری‌های مرتبط با قلب است که افراد در سنین مختلف ممکن است دچار آن شوند.

گرفتگی عروق قلبی چه زمانی رخ می‌دهد؟

عواملی همچون فشار خون بالا، کلسترول زیاد، تری گلیسیرید بالا، سیگار کشیدن، چاقی مفرط، دیابت و عفونت  از علائم احتمالی گرفتگی رگ قلب است. در کنار این عوامل، عاملی چون مقاومت به انسولین هم می‌تواند رگ‌های قلب را مسدود کند. از بین عفونت و التهاب‌هایی که ممکن است باعث گرفتگی عروق قلبی شود، می‌توان به روماتیسم مفصلی، پسوریازیس و لوپوس نیز اشاره کرد.

علت گرفتگی رگ قلب

کلسترول و مواد دیگر پلاک‌هایی را روی دیواره قلب ایجاد می‌کنند که باعث تنگ شدن عروق کرونری می‌شود. این اتفاق می‌تواند دو بزرگراه کنار هم را تجسم کند که با هم ادغام شده‌اند. درست مثل رگ‌های قلب! در این حین، اگر مسیر این بزرگراه، توسط بلوک بزرگی که بر مسیر تردد خودروها قرار گرفته است بلوکه شود، مانع از حرکت آن‌ها می‌شود. این اتفاق عملا باقی مسیر را مسدود کرده و ترافیک ایجاد می‌کند. این اتفاق دقیقا در رگ‌های ما رخ می‌دهد. با گرفتگی رگ قلب، خون نمی‌تواند به قلب برسد و منجر به سکته قلبی می‌شود.

علائم و نشانه های گرفتگی عروق قلبی

قبل از بررسی علائم و نشانه‌های انسداد رگ‌های قلبی، باید گفت گاهی ممکن است فرد مبتلا به گرفتگی عروق قلبی باشد. اما، برای مدتی طولانی، هیچ علائمی نداشته باشد. چرا که، پلاک‌ها طی سالیان و دهه‌ها روی جداره رگ می‌نشینند. ازآنجایی‌که، رگ‌ها مجراهای بسیار باریکی هستند، ممکن است در نهایت، علائم خفیفی از خود بروز دهند. علائمی که در ادامه بررسی خواهیم کرد، در واقع، از موضوع مهمی پرده برداری می‌کنند. این علائم، نماینده این هستند که تا چه حد قلب شما با زحمت و سختی در تلاش برای پمپاژ خون و اکسیژن رسانی است. این علائم شامل موارد زیر است.

  • یکی از عمومی‌ترین علائم انسداد رگ‌های قلب، احساس ناراحتی شدید و درد در ناحیه قفسه سینه است. دردی که ناپایدار است و معمولا هنگام فعالیت‌های جسمانی بیشتر نمایان می‌شود. این درد در قفسه سینه از جنسی است که با مصرف نیتروگلیسیرین برطرف می‌شود. احساس ناراحتی در این ناحیه نیز به صورت تحمل فشاری است که گویا بیمار وزن باری را روی سینه خود احساس می‌کند.
  • تنگی نفس یکی دیگر از علائم گرفتگی رگ‌ها است. این تنگی نفس معمولا هنگام فعالیت‌های جسمانی سبک بروز پیدا می‌کند.
  • احساس درد در بازو، کمر، پشت گردن و فک از علائم احتمالی گرفتگی رگ‌های قلب است. همیشه درد ناشی از گرفتگی عروق در قفسه سینه خود را نشان نمی‌دهد. گاهی این درد در نقاطی که نامبرده شد بروز پیدا می‌کند.
  • حمله قلبی خطرناکترین علائم گرفتگی عروق است. مرحله‌ای است که معمولا فرد را به سمت بیمارستان روانه می‌کند.

روش های تشخیص گرفتگی عروق قلبی

معمولا بعد از مشاهده علائمی که در قسمت بالایی به آن اشاره شد، باید به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید. در این حالت، پزشک متخصص به کمک تست قلب، میزان فشار خون شما را اندازه می‌گیرد. به صدا و ریتم قلب شما از طریق گوشی مخصوص که استتوسکوپ نام دارد گوش می‌کند و از شما می‌پرسد که چه حسی دارید. او درباره سابقه بیماری، سبک زندگی و بیماری‌های خانوادگی می‌پرسد تا به یک نظر قطعی برسد. سپس، به کمک یکی از این موارد مانند آنژیوگرافی، تست استرس، الکتروکاردیوگرام، آزمایش خون و عکسبرداری با اشعه ایکس می‌تواند به صورت قطعی گرفتگی رگ شما را تشخیص دهد.
اما برای تشخیص اولیه بیماری، اگر به صورت ناگهانی و بدون دلیل دچار تنگی نفس شدید، یا دردی را در قفسه سینه حس می‌کردید باید به وجود این مشکل شک کنید. در کنار این دو عامل، نحوه تشخیص گرفتگی عروق به این صورت است که ممکن است دچار سو هاضمه، درد در قسمت پا، سرگیجه، لکنت زبان و اختلال نعوظ شوید. در این شرایط سریع به پزشک مراجعه کنید.  

راه های کنترل و پیشگیری از گرفتگی عروق قلبی

برای پیشگیری از گرفتگی قلب باید موارد زیر را رعایت کنید.

  • از مصرف دخانیات بپرهیزید.
  • رژیم غذایی سالم را رعایت کنید.
  •  راه بروید و ورزش کنید.
  • آزمایش خون دوره‌ای شامل بررسی میزان کلسترول و تری گلیسیرید را انجام دهید.
  • وزن خود را در صورت اضافه وزن داشتن کاهش دهید.
  • اگر دیابت دارید، موارد بالا را در کنار مراقبت از بیماری دیابت رعایت کنید.

آنچه نجات بخش زندگی شما است..

گرفتگی عروق قلب مشکلی شایع به خصوص در جامعه امروز است که رژیم غذایی پرکالری و تحرک پایین عامل اصلی آن است. مشکلی که اگر پیگیری نشود، می‌تواند دردسرهای بسیاری را برای شما ایجاد کند. در صورت حاد شدن نیز شما را از فعالیت‌های خاصی در آینده باز دارد. به همین دلیل، باید پیگیری شود. روش‌های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد که به پزشکی حاذق و متخصص نیاز دارد. پزشکی همچون دکتر علیرضا قربانی شریف، متخصص قلب و عروق و فلوشیپ الکتروفیزیولوژی که با تشخیص به موقع می‌تواند نجات بخش جان شما باشد. ایشان عضو انجمن پیس میکر و الکتروفیزیولوژی امریکا و اروپا هستند. تخصص ایشان در درمان آریتمی قلب و درمان ریتم با روش ابلیشن و کرایو ابلیشن است. از دیگر اقدامات ایشان، تعبیه انواع پیس میکر و ICD و تعبیه انواع دستگاه ضربان ساز است.

*~ سوالات متداول درباره گرفتگی عروق قلبی ~*

گرفتگی رگ قلب چه عوارضی خواهد داشت؟

گرفتگی قلب منجر به حمله قلبی، آریتمی، نارسایی قلبی و درد در قفسه سینه خواهد شد.

راه درمان رگ بسته قلب چیست؟

در شرایط اولیه که مشکل خیلی حاد نباشد و با دارو قابل رفع باشد، درمان دارویی توصیه می‌شود. در این روش معمولا داروهایی چون مصرف روزانه آسپرین، بتابلاکره، مسدود کننده‌های کلسیم و نیترات‌ها تجویز می‌شود. گاهی نیز که گرفتگی زیاد نیست، به کمک آنژیو گرافی عکسبرداری کرده و سپس، به کمک بالن زدن رگ‌ها را باز می‌کنند. در مواردی که مشکل حاد باشد، معمولا عمل قلب باز توصیه می‌شود.

مهم ترین علائم گرفتگی رگ قلب چیست؟

آنژین صدری یا درد در ناحیه قفسه سینه، درد و فشار در بازوها و پشت گردن، تنگی نفس و در نهایت جمله قلبی است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =